Our Grocery Bill for February 2013

11 Flares Filament.io 11 Flares ×

Last year I heard over and over again how helpful it was to see our grocery spending for the month. So as promised, this year I saved up our February receipts yet again to show y’all exactly what I bought this month and how much we paid for it all. Though our budget has increased to $340, up from $280, I managed to stay under $300 for this month. (If you’re wondering why I increased our budget, wait till the end.)

And keep in mind please, that I am pregnant, and I was in the midst of hunger-induced pregnancy nausea, which meant I was eating way more than usual!

Our receipts for the month of February —

Sprouts 2/4/13 $59.30

  • 1.19 lb Black beans @ $1.69/lb – $2.01
  • .86 lb Long gran brown rice @ 69 cents/ lb – 59 cents
  • .51 lb Quinoa @ $3.49/ lb – $1.78
  • 1.67 lb Steel cut oats @ 99 cents/lb – $1.65
  • 2.75 lb Turbinado (unrefined sugar) @ $1.99/ lb – $5.47
  • 1.62 lb Whole wheat flour @  79 cents/lb – $1.28
  • .21 lb Wild rice blend @ $2.19/ lb – $1.55
  • Half gal of Coconut milk $3.89
  • Light sour cream $1.69
  • Wallaby organic yogurt tub $3.49
  • Cheddar cheese $3.91 (To hold us off till Costco)
  • 2 Ricotta cheeses at $1.94 and $1.97
  • 2 Diced green chiles @ 99 cents each – $1.98
  • Organic apple sauce $3.49
  • 2 Organic pasta sauces @ 2/$5 – $5
  • Lotion $7.99 + 66 cents tax
  • 6 Hass avocadoes @ 3/$1 – $2
  • 3 Kiwi @ 3/$1 – $1
  • 1.12 Organic roma tomatoes @ $1.99/lb – $2.23
  • 1.56 lb Sweet potatoes @ 99 cents/ lb – $1.58
  • .79 lb Yellow onions @ 77 cents/lb – 61 cents

Sprouts 2/8/13 $6.49

  • Spongia Tosta $6.49 – Homeopathic medicine to help my sick little one, who had croup.

Costco 2/13/13 $87.89

  • Veggie straws (Pregnant woman who went to Costco hungry…) – $4.95 (huge bag)
  • Raspberries, 12 oz. – $5.49
  • Strawberries, 2 lb – $3.99
  • Tilamook cheddar cheese loaf – $6.89
  • Apple sauce pouches – $7.79
  • Organic spinach – $3.99
  • Organic diced tomatoes – $5.99
  • Local raw honey – $13.95
  • 2 Sabra humus containers – $5.99 each (x2)
  • Package of 3 containers of Classico tomato sauce – $7.49
  • 2 “KS organic” (I cannot remember for the life of me what this is… something Kirkland brand and organic…) – $7.69 each (x2)

Tom Thumb 2/13/13 $13.30 – This is the store I refuse to shop at because prices are too high, but hubs went to the store for the sick prego. So thankful. And surprisingly prices weren’t bad this trip.

  • Peanut butter $3.99
  • Strawberry jam $2.69
  • Lasagna no boil noodles $2.69 (This was a great deal, surprisingly. Came with enough for two lasagnas!)
  • Nature’s Own whole wheat bread $2.49
  • Bananas $1.44

Whole Foods 2/18/13 $7.85 Quick trip

  • 1.65 lb bananas $1.14
  • Organic Gala apples $3.92
  • 2lb carrots $2.99
  • -10 cents bag refund

Sprouts 2/20/13 $7.46

  • 2.19 lb steel cut oats @ 99 cents/lb – $2.17
  • Organic black tea bags (for kombucha) – $3.29
  • 2 Green bell peppers @ 2/$1 – $1
  • 1.86 lb Bananas @ 54 cents/lb – $1

Super Target 2/23/13 $8.44 We actually went for other items, not groceries.

  • Target brand gummy prenatals, to hold me off till my normal ones come in – $8.49
  • 5 cent bag refund

Neighborhood Walmart 2/24/13 $2.24 – Quick trip for hubs!

  • Fresh bunch of rosemary – $2.24

Whole Foods (Can’t find my receipt! Oops, but I know the total!) $20

  • 3 whole organic chickens @ $1.99/lb on sale – around $6 each
  • Apples $2

Additionally I added $10 to our fermented cod liver oil. Our co-op was supposed to order in January, so I had $90 from January set aside for that (3 bottles @ $30 each). But due to a product shortage, we were unable to place the order until February. By that point so many people had ordered that the cost had dropped again to $25 per bottle. So instead of taking an extra $15 to spend on other groceries, we took $10 from February’s budget to add to that money to get a 4th bottle. Pregnant women need more FCLO!

For milk, we spent $72. We buy 3 gallons/ week @ $6/ gallon for raw milk.

Hubs chose to use some of his own money to buy stuff for his latest love – green smoothies.

This brings my total to $294.97 for the month. I intentionally stayed under of $340 budget because I wanted to set aside money for our large meat purchase in March. (We bought just under $90 worth of local grassfed ground beef, Italian sausage, and breakfast sausage this past weekend.) Also many of our usual health supplements were bought in January and March, leaving us that wiggle room to save more in February for meat.

Wondering why we increased our grocery spending? First of all, when we set $280 as our budget years ago, the healthcare laws still allowed us to buy any OTC meds on our HSA tax-free. (Think prenatals, homeopathic meds, elderberry, etc) And while $280 was totally doable for us last year, we have since started increasing our intake of supplements and raw milk. We see this as an investment in our health and a savings on healthcare expenses down the road. I know not everyone can do this. We all do the best we can! And I also know that even with $60 dedicated towards these extras each month, we are still crunched much of the time to make this grocery budget work. I know many friends with higher grocery budgets, dedicated towards buying more organic and more grass-fed. Hey, if you have the money and are using it to buy better foods, power to ya!

How are you doing with your grocery spending? Is it a struggle?

Print Friendly

Comments

  1. Chistine says:

    Well that was inspiring! We are trying to sepnd less at the grocery store these days too. Can you tell me about your coop for the FCLO? Is it an online coop?I thik that is a great way to save money, but do not know anyone else (personally) who uses it. I haven’t been able to convince my hubby to shell out the money for it, due to its high price.

    • I do it through a Facebook page that is for DFW naturally-minded families. I am sure lots of pages have pages like that. I guess you just need to search for it. And then, of course, just hope that someone in the group has already started a co-op like this or be willing to start it yourself. The price goes down based on how many people order. The woman, who runs ours, runs several co-ops, so she is pretty well established with people in the area, which means tons of people go in on these orders. That explains the really low price. I’d just be on the look out if I were you or be willing to start one yourself. Good luck!

Speak Your Mind

*

CommentLuv badge

11 Flares Twitter 1 Facebook 0 Pin It Share 10 Google+ 0 Email -- Filament.io 11 Flares ×